Proběhlo


sobota 18. května 2019 - 14.00 16.00

Workshop Leonardium

Létací stroje


neděle 14. dubna 2019 - 10.00 - 17.00

Velikonoce v Žábě

Velikonoce jsou oslavou nejen jara, ale také vzkříšení Krista. Je to doba rozjímání, ale také oslav.

Přijďte je oslavit spolu s námi, poslechnout si povídání o smyslu velikonoc slovy faráře Pavla Němce s hudebním doprovodem Cantus Firmus, ale také ochutnat tradiční velikonoční dobroty - jídlo z čerstvých kopřiv, velikonoční nádivku, mazanec..., vybrat si něco hezkého na našem malém trhu nebo si uplést vlastní pomlázku, vyrobit řehtačku, ozdobit kraslice či uplést košíček na vajíčka... Výtvarné dílny budou otevřeny v době od 10.00 do 16.00. Velikonoční zamyšlení s hudbou v 13.30.

Budeme rádi, když se společně s námi na chvíli zastavíte a užijete si hezký den.

Vynášení Morany

Vynášení Morany je starodávný zvyk, který má zahnat zimu a přivolat jaro. Pojďte společně s námi jaru pomoci a poslat zimu kam patří.

sobota 6. dubna 2019 - 10.00 - 13.00

Společná příprava Morany a masek do průvodu.

neděle 7. dubna 2019 - 15.00

Průvod s Moranou začíná na Piaristickém náměstí.


Advent v žábě


23. 12. 2018 - 17.30

XXIV. Adventní zpívání - Cantus Firmus

Poslední letošní adventní koncert v podání českobudějovického souboru staré hudby. 16. 12. 2018 - 17.30

XXIV. Adventní zpívání - Skřivánek

Koledy i jiné adventní písně se souborem ZUŠ Zliv.16. 12. 2018 - 10.00- 17.00

Žába vánoční


Vánoce se blíží a my se těšíme, že si s vámi užijeme 3. adventní neděli. Připravený bude vánoční trh, koledy, něco k zakousnutí i na zahřátí. A mezi 10.00 - 16.00 i adventní výtvarná dílna - vánoční lampičky. Betlémské světlo bude připravené :-)

Koupit si u nás můžete i vánoční stromek z lesa z prořezávky, větvičky, jmelí a věnce na okno nebo dveře. 


9. 12. 2018 - 17.30

XXIV. Adventní zpívání - Římovští koledníci ZŠ Římov


Koledy i jiné písně s dětmi z Římova pod vedením Jitky Pražákové.  


9. 12. 2018 - 13.00 16.00

Adventní výtvarná dílna - Vánoční andělé


Přijďte si vyrobit vlastního anděla :-))                                                                                               Na stromeček, na okno, na dveře nebo kamkoli budete chtít...


2. 12. 2018 - 17.30

XXIV. Adventní zpívání - Vox Novus


Ženský pěvecký sbor Vox Novus pod vedením Petry Nové zahájí letošní Advent Pod kamennou žábou - už se těšíme...1. 12. 2018 - 10.00 - 16.30

Adventní výtvarná dílna - Adventní věnce

Věnce na stůl i na dveře.

Přijďte si udělat vlastní adventní věnec. Připravené máme slaměné korpusy, krásné neopadavé kanadské jedle ze Zahradnictví Florianus, drobné přírodní ozdoby, borovičku, větvičky cesmíny, borůvčí....

Pokud opravdu nemáte čas, můžete si u nás koupit věneček už hotový :-))

Cena dílny: 200,- Kč


čtvrtek 25. října 2018 - 18.00

Jan Rychetský - Anabáze reload komentovaná prohlídka s besedou

Dovolujeme si Vás pozvat na autorem komentovanou prohlídku výstavy fotografií ANABÁZE RELOAD.

Jaká byla cesta československých legionářů napříč Ruskem? Jak ta cesta vypadá dnes, po sto letech? Jaká je dnešní Ukrajina, jaké je dnešní Rusko? Jací jsou Ukrajinci a Rusové? Na to se Vám bude snažit odpovědět Jan Rychetský. Autor výstavy a knihy Špionem Běločechů v Rusku. 

čtvrtek 11. října 2018 - 18.00

Jan Rychetský - Anabáze reload vernisáž výstavy 

Rádi by jsme vás pozvali na vernisáž fotografií Jana Rychetského.Výstava Anabáze reload je záznamem cesty z roku 2014 po místech, kudy téměř před 100 lety putovali čeští legionáři. 

Po cestách legionářských v Rusku a na Ukrajině

V roce 2014 realizoval Jan Rychetský svůj dávný sen - vydat se po stopách československých legionářů. Ti bojovali od roku 1914 za Velké války na východní frontě a později se chaosem občanské války někdy i za cenu bojů těžce dostávali až na konec Eurasie, tedy do přístavu Vladivostok. Jelikož se často zúčastnili bojů proti Rudé armádě, jsou v Rusku označováni na mnoha pomnících za Běločechy.

Téměř tři měsíce, pro fajnšmerky 15 000 verst, tedy 16 000 kilometrů. To jsou hrubé statistické údaje cesty, na níž bylo pořízeno kolem 2000 fotografií. Některé můžete zhlédnout na výstavě Anabáze Reload v českobudějovické Galerii Pod kamennou žábou.

Českoslovenští dobrovolníci, později nazývaní legionáři, v Rusku bojovali ve Velké válce, později nazývané první světová, nejdříve proti ústředním mocnostem. Tedy proti Německu a Rakousku - Uhersku, jehož součástí tehdy byla i jejich československá domovina. Pak ale v Rusku zvítězili bolševici, kteří uzavřeli potupný Brestlitevský mír a začala občanská válka. Legionáři se následně museli celým Ruskem i za cenu mnohých bojů po Transsibiřské magistrále dostat do dálněvýchodního Vladivostoku, odkud po různých trasách dopluli do Evropy. To už nicméně existovala Československá republika.

A proč Anabáze Reload?

Anabáze - Drama československých legionářů v Rusku (1914 - 1920) se jmenuje skvělá knížka českobudějovického historika Roberta Saka. I když jde o celou historii československých doborvolníků v Rusku, opravdovou "anabází" je myšlena až ta část, kdy se legionáři museli jakýmkoliv způsobem dostat přes celou ruskou Eurasii zmítanou občanskou válkou.

Rychetský se vydal po sto letech v jejich šlépějích. Setkal se s krajany v ukrajinské obci Malinovka, zakladatelkou feministickém hnutí obnažujících se dívek Femen, pátral po ostatcích bolševiky vyvražděné carské rodny, navštívil bývalý poslední ruský gulag Perm 36 a téměř zapomenuté krajany v sibiřské vesničce Voskresenka a tak dále. Těch setkání bylo nespočet. Sice musel bojovat jen s ukrajinskou a ruskou podezřívavostí, často i byrokracií, ale snažil se tak znovu "dobít" celý příběh anabáze.

Ještě v průběhu plánování cesty přišel Euromajdan na Ukrajině, zábor a referendum na Krymu, konflikt na Donbasu. Což hodně zamíchalo karty. Dvě země, které žily doposud vedle sebe bez nějakých větších problémů, se najednou staly nepřáteli. Takže, měl-li to být do té doby dvousložkový příběh, tedy legionářská historie a cestování, sama realita, která se vymkla z otěží, dodala ještě další ingredienci. Přibylo téma rusko - ukrajinské nenávisti. No, a zanedlouho po těchto událostech, se vydal na cestu.

Jako reportér pravdivě zaznamenal názory lidí, s nimiž se během cesty setkal. S historiky, zástupci různých politických názorů, ale třeba i obyčejnými trhovci. Na západní Ukrajině všichni nadávali na rozpínavost Ruska a licoměrnost jeho prezidenta Putina, zatímco více na východ zase na nebezpečné banderovce, Pravý sektor a neupřímnost Západu, jenž vyprovokoval nepokoje v Kyjevě a dalších městech. Situace je dnes taková, že si vzájemně nemohou přijít na jméno ani rodinní příslušníci.

Nakonec se Jan Rychetský dostal zdráv, živ a o devět kilo lehčí - takže doporučuje - do přístavu Vladivostok. A úplně nakonec je třeba říct, že československé legie dopomohly zásadní měrou ke vzniku samostatného Československa 28. října 1918, jehož stoleté výročí budeme nyní oslavovat.

"To byla veliká věc, že jsme měli své vojáky a ukázali, že se dovedeme bít. A když jsme z našich hochů na Rusi mohli udělat korpus - to už jsem věděl, že máme vyhráno," prohlásil jednou T. G. Masaryk.


čtvrtek 13. září 2018 - 20.00

Divadlo Víti Marčíka - Labyrint světa 

Představení se koná na dvorku galerie, v případě špatného počasí v sále kláštera na Piaristickém náměstí.

Představení pro ty, kteří stejně jako my, tohle představení stále nějak nestihli. Nebo už ho viděli, ale rádi přijdou znovu. Nebo prostě na Víťu půjdou vždy :-))

Tato inscenace vznikla po několikaletém hledání odvahy a drzosti zpracovat, zdramatizovat knihu Jana Ámose Komenského - Labyrint světa a ráj srdce.

" Myslím, že, co je smyslem života, si musí najít každý sám... důležité je hledat a nikomu nevěřit, a když říkám nikomu, tak myslím ani mě! Když jsem já v tom věku byl, v kterém se začíná ukazovat rozdíl mezi dobrým a zlým, viděl jsem mezi lidmi rozdílné postavení, povolání, práce i předsevzetí, která dělají. Zdálo se mi potřebné, abych si dobře rozmyslel, k jaké skupině lidí bych se připojiti měl. Čím víc jsem přemýšlel, tím víc mi bylo jasné, že bych pro sebe chtěl takový život, v němž by co nejméně starostí a spěchu, co nejvíce pak pohodlí, pokoje a dobré mysli bylo. Vyšel jsem a ohlédati se počal, mysle, odkud a jak začíti."

Všudybud a Mámení provázejí Víťu Marčíka labyrintem světa, aby nakonec nalezl ráj ve vlastním srdci. 

čtvrtek 6. září 2018 - 18.00

Studio Dell´arte - Romeo a Julie aneb Kašpárek v Londýně

Kdo by neznal slavný příběh o tragické lásce Romea a Julie? Jak už pravil klasik a autor této tragedie: což byl kdy příběh těžších běd a vin než příběh Romeův a Juliin?? Ovšem chopí-li se tohoto tématu Studio dell´arte, stává se rázem z tragedie komedie. A tak do londýnského divadla The Globe přibude k velkým postavám tohoto dramatu Kašpárek a trochu veselejší pohled "na věc". Sem tam zazní i krásná Shakespearova slova. Odpusť nám, Shakespeare...

středa 29. srpna 2018 - 20.00

ŽAS - Ženské nebe

Divadelní představení Ženského Amatérského Spolku opět Pod kamennou žábou.

Divák jistě pochopí, že název inscenace Ženské nebe odkazuje na České nebe DJC. Zatímco České nebe je kromě babičky (neboť "Božena Němcová je neprůchodná") ryze mužská záležitost, Ženské nebe je plné vzácných a výjimečných žen. Ač to možná tak nevypadá, vzhlížíme s úctou a obdivem (a s faktografickou přesností) k oněm velikánkám, abychom z nadhledu ukázaly samy sebe. A proč jsme zvolily kabaret? Protože nikdy není pozdě začít zpívat, tančit a hrát. 

16. - 20. července 2018

Příměstský tábor - Rosteme ve městě

Zahradnicko-přírodovědně-výtvarný tábor pro děti, co vyrůstají ve městě a chtějí poznat co a kdo okolo nich žije a roste.

Se zkušenými průvodci prozkoumáme blízké, ale zajímavé okolí města - např. přírodní rezervaci Vrbenské rybníky, louky ve Stromovce a kolem Vltavy, navštívíme bylinkovou zahradu.... a to vše v doprovodu zkušeného zahradníka, který nám všem může ukázat věci, kterých si běžně nevšímáme.

Zároveň budeme společně tvořit užitečná či jen okrasná, příměstskou krajinou inspirovaná dílka (např. si osadíme vlastní bylinkovník, vyrobíme hmyzí domečky, živý herbář, atlas motýlů a vážek, ptačí pítka či budky, apod.)

Jako lektoři povedou tábor Marta Vaverková a Jan Kec. Cena zahrnuje teplé obědy, pitný režim, materiál na výrobu všech dílek, pojištění.

Věk: 7-12 let.

Cena 2.100,- Kč. 

22. června 2018 - 19.00

Koncert - Ďäblovi včelaři

Rozpustilé vystoupení tři pídě od konce světa.

Svou tvorbu členové skupiny definují jako rezonanční lidovou hudbu období pozdní diletance, to vše s prvky industriálu, dada, improvizace a šťastné náhody...

Každopádně trio bývalých členů Rozladěn a Neurocabaret slibuje výjimečný zážitek pro všechny posluchače undergroundu a alternativy.

Info: https://dablovivcelari.bz

15. června 2018 - 18.00  

Koncert - PŠT

Stará českobudějovická (dříve studentská) kapela opět na scéně.

Veselé písně o smutcích. Basa a violoncello, kytara a perkuse. Zpěvy, krákory a proslovy. Strávený čas, minuty, hodiny, roky

15. června 2018 - 11.00 - 18.00

Bylinkový pátek                                    aneb pro bylinky se najde místo všude

Bylinky, trvalky a kytičky na dvorku Pod kamennou žábou a společně s nimi zkušený zahradník (Jan Kec), který vám poradí se správným výběrem a pěstováním.

Také se můžete těšit na ochutnávku bylinkových pokrmů (Daniela Mášová - PACHA MAMA), nápojů (Kamenná žába) a tématickou výtvarnou dílnu (Marta Vaverková). Na závěr koncert kapely Pšt.

9. června 2018 - 10.00 - 13.00

Výtvarná dílna - CHAGALLOVO KONĚ

Dílna inspirovaná koníčky malíře Marca Chagalla... Vytvoříme stáda úžasných barevných koní, ladících s létem a prázdninovým režimem :-)... pak už jen povolit otěže a léto může začít...

7. června 2018 - 17.00

Studio Dell´arte - Sněhurka a 7 trpaslíků

Pohádka pro děti od školního do důchodového věku. Nikdo nebude ušetřen!

Klasická lidová pohádka v mírně neklasickém podání dvou héreček - paní Kočvarové a paní Malinkové. Troška improvizace, troška spolupráce s publikem, hodně humoru... 

26. května 2018 - 10.00 - 13.00

Výtvarná dílna - Nenapsané příběhy

Výtvarná dílna k výstavě Michaely Bartoňové.

Pro skupiny, školní třídy a družiny termín dle dohody.

14. května 2018 - 18.00

Michaela Bartoňová - Nenapsané příběhy

Vernisáž výstavy. Živou kresbu Michaely Bartoňové doprovodí zpěvem a hrou na housle  Agnes Kutas a Michal Kořán hrou na klávesy, EWI a elektromiku. 

9. května 2018 - 18.00 - 22.00

Noc literatury

Čtení z knih evropských autorů v českých překladech s herci Jihočeského divadla. Připravila Jihočeská vědecká knihovna. Pod kamennou žábou si můžete poslechnout Martina Hlaváčka a knihu Davida Foenkinose Záhada Henriho Picka. 


25. března 2018 - 9.00 - 17.00

Velikonoce v Žábě

Přijďte ochutnat tradiční velikonoční dobroty - jídlo z čerstvých kopřiv, velikonoční nádivku, mazanec..., vybrat si něco hezkého na našem malém trhu nebo si uplést vlastní pomlázku, vyrobit řehtačku či uplést košíček na vajíčka... Výtvarné dílny budou otevřeny v době od 10.00 do 16.00.

Budeme rádi, když se společně s námi na chvíli zastavíte a užijete si hezký den.

Vynášení Morany

Vynášení Morany je starodávný zvyk, který má zahnat zimu a přivolat jaro. Pojďte společně s námi jaru pomoci a poslat zimu kam patří. 

17. března 2018 - 10.00 - 13.00

Výtvarná dílna

Společně vyrobíme Moranu a ozdoby do nedělního průvodu. 

18. března 2018 v 15.00

Vynášení Morany

V 15.00 hodin vyjde průvod z Piaristického náměstí a vyprovodí Paní Zimu na její poslední letošní cestě z Českých Budějovic.

17. 12. 2017 - 17.30

XXIII. Adventní zpívání - Cantus Firmus

Poslední letošní adventní koncert v podání českobudějovického souboru staré hudby. Vstupné dobrovolné.  

17. 12. 2017 - 10.00- 17.00

Žába vánoční

Vánoce se blíží a my se těšíme, že si s vámi užijeme 3. adventní neděli. Připravený bude vánoční trh, koledy, něco k zakousnutí i na zahřátí. A mezi 10.00 - 16.00 i adventní výtvarná dílna - vánoční světýlka. Betlémské světlo bude připravené :-)

Koupit si u nás můžete i vánoční stromek z lesa z prořezávky, větvičky, jmelí a věnce na okno nebo dveře. 

10. 12. 2017 - 17.30

XXIII. Adventní zpívání  

- Římovští koledníci ZŠ Římov

Koledy i jiné písně s dětmi z Římova pod vedením Jitky Pražákové.

10. 12. 2017 - 14.00 - 16.00

Adventní výtvarná dílna - Divoké vločky

Papírové ozdoby s Karey Rawitscher.

Workshop pro děti i dospělé. Budeme vystřihovat krásné a neobyčejné sněhové vločky. Vzory budou k dispozici nebo můžete vytvořit vlastní. 

3. 12. 2017 - 17.30

XXIII. Adventní zpívání - ZUŠ Zliv


Tradiční adventní koncert Pod žábou. Koledy i jiné adventní písně.

2. 12. 2017 - 14.00 - 18.00

Adventní výtvarná dílna - Adventní věnce

Věnce na stůl i na dveře.

Přijďte si udělat vlastní adventní věnec. Připravené máme slaměné korpusy, krásné neopadavé kanadské jedle ze Zahradnictví Florianus, drobné přírodní ozdoby, borovičku, větvičky cesmíny, borůvčí....

11. 11. 2017 - 11.00 -18.00

Svatomartinská slavnost

Ke Sv. Martinovi samozřejmě patří husa, svatomartinské víno, bílý kůň - a to všechno u nás najdete. A mnohem víc. Divadlo, hudbu, faráře, koláče, zelí...

A ještě si můžete přijít vyrobit vlastního svatomartinského koníka.


14. 10. 2017 - 13.00 - 17.00

Drakiáda - dílna

Přijďte si udělat vlastního draka. Nejlepšího a největšího. Na programu je stavba draka malajského s výbornými leteckými vlastnostmi.

15. 10. 2017 - 14.00 

Drakiáda - vypouštění draků - Dubičné

Drak potřebuje létat. Tak si to pojďme užít společně. Teplý čaj zajišťuje Dobrá čajovna.