Připravujeme

Dílny v žábě

Výtvarné a tvořivé dílny Pod kamennou žábou.

Pro školy, družiny i veřejnost.                                                                                                              Termín pro skupiny dle dohody.                                                                                                    Pro veřejnost: upřesníme brzy

Témata: také brzy upřesníme

Cena 50,- Kč/os.

říjen 2018

Jan Rychetský - Anabáze reload

Výstava fotografií novináře a fotografa Jana Rychetského, který v roce 2014, téměř přesně 100 let po cestě československých legionářů putoval po jejich stopách.

Výstava k výročí vzniku republiky - protože: "To byla veliká věc, že jsme měli své vojáky a ukázali, že se dovedeme bít. A když jsme z našich hochů na Rusi mohli udělat korpus - to už jsem věděl, že máme vyhráno." TGM

 Cesta  od ukrajinského Zborova, místa prvního z velkých legionářských vítězství, přes Bachmač, Volhu a Jekatěrinburg do Asie až k Bajkalskému jezeru, a potom dál přes Chabarovsk až do cíle ve Vladivostoku. Tudy v letech 1918-1920 putovali naši legionáři přes zemi, ve které zuřila občanská válka. 

A tudy se vlakem, stopem, autobusem i pěšky vydal reportér Jan Rychetský. Poznával dnešní Rusko a  zajímalo ho co vlastně vědí o naší legionářské epopeji a jak dneska vnímají naše předky, kteří tu před sto lety zasáhli do dějin. Slyšel, jak o nich místní mluví jako o Běločeších a jak je někteří berou za vrahounskou soldatesku, zatímco jiní o nich hovoří s uznáním, ba dokonce s úctou. A další už o nich nevědí skoro nic... Výsledkem jsou fotky a kniha, které jsou ve vztahu k dnešku i k minulosti živé tak, že to až fascinuje.